باکو یکی از همسایگان شمالی ایران است که هر سال جشن باستانی عید را بر پا می کنند. نکته قابل توجه در خصوص پیشینه و علت برگزاری این جشن باستانی در کشور آذربایجان، تعلق این کشور در گذشته‌ای نه چندان دور به قلمروی ایران بوده و از این رو  این سنت ایرانی تاکنون در آنجا حفظ شده است.

نوروز باشکوه‌ترین جشن مردم جمهوری آذربایجان به شمار می‌رود و در میان مردم از ارزش خاصی برخوردار است. برگزاری آیین‌های عید نوروز در باکو  ریشه در آداب، رسوم، سنت و تاریخ گذشتگان داشته و به این جهت در بسیاری از رسوم با فرهنگ و هنر ایرانی وجوه مشترک بسیاری دارد. تنها تفاوت موجود در آداب و رسوم جشن نوروز در آذربایجان این است که مراسم روز سیزده بدر، به‌ عنوان روز طبیعت، در این كشور رایج نیست.

مردم آذربایجان با شور و اشتیاق خاصی به استقبال نوروز می‌روند. از جمله رسوم رایج استقبال از بهار می‌توان به خرید پوشاک نو، خانه‌تکانی، کاشت سبزه، رنگ کردن تحم‌مرغ و نیز زیارت اهل قبور اشاره کرد. در شب پیش از نوروز نیز اعضای خانواده در خانه بزرگترها جمع شده و طبق سنت برای شام ماهی شکم‌پر میل می‌کنند.

جشن نوروز در باکو

هفت ‌سین جمهوری آذربایجان از این عناصر تشکیل شده است:

سماق ( نشانه آفتاب)، سکه (نشانه شانس)، سمنو، نشانه شیرینی ( برکت و حاصلخیزی)،  سبزه ( نشانه خلوص و خوشبختی)، ساری کوک (نشانه شیرینی زندگی)، سوت یا شیر( نشانه سلامتی و زیبایی)، سو (نشانه تولد تازه و زندگی)

از جمله وجوه مشترک این سفره با سفره هفت‌سین ایرانی سمنو است. سمنو علاوه بر نماد سرسبزی، طراوت، برکت، نماد تداوم نسل‌ در میان مردم آذربایجان نیز هست.

در باکو عید را براساس تاریخ شمسی جشن می‌گیرند و مانند ایران از تاریخ ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین ( ۲۰ تا ۲۴ مارس) تعطیلی رسمی می باشد.