مرکز فرهنگی حیدرعلی ‌اف باکو یک مجموعه فرهنگی در باکو آذربایجان است. این مجموعه توسط زها حدید معمار بریتانیایی-عراقی طراحی شده‌ است. این مجموعه در 12 می 2012  در زمینی به وسعت 57500 متر مربع  افتتاح شده است. این مجموعه به نام رهبر دوران شوروی و رئیس جمهور جمهوری آذربایجان حیدر علی اف نامگذاری شده و بخاطر معماری خاصی که دارد به یکی از مدرن ترین مکان های گردشگری باکو شناخته شده است. این مرکز فرهنگی نام خود را از وامدار اولین منشی جامعه سوسیالیستی آذربایجان و همچنین رییس جمهور آذربایجان از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ یعنی حیدر علی اف است. در سال 2013 به این مرکز یک سالن کنفرانس با  ظرفیت 1000 صندلی، فضای نمایشگاه موقت، کارگاه ها و یک موزه در جشنواره معماری جهانی نامزد دریافت جایزه شد و در نوامبر همان سال تئاتر موسیقی مسکو تحت هدایت هنرمند مردم روسیه دیمیتری در این مکان زیبا اجرا شد.

طراحی فضای داخلی مرکز فرهنگی حیدر علی اف توسط معمار ایرانی سارا شیخ اکبری انجام شده است، وی فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی بوده و در مدرسه AA لندن به مطالعه معماری پرداخته است. شیخ اکبری با پروژه های مختلف معماری سروکار داشته است که از مهمترین آنها میتوان به مرکز فرهنگی حیدر علی اف اشاره نمود.

اثر معماری برجسته ای از زها حدید طراح و معمار مشهور که با فرم دهی به اشکال انتزاعی، موج های جالب و انحناهای چشم نواز ایجاد شد. طراحی  منحصر به فرد این بنا در کنار رنگ سفید و شفافش، باعث شده خیلی ها فقط برای تماشای ساختمان از این مکان بازدید کنند.

داخل مرکز هم نمایشگاه دائمی از لوازم، هدایا، اتومبیل ها و لباس های حیدرعلی اف، رییس جمهور محبوب آذربایجان مشاهده می کنید. تو این مرکز، کنسرت و برنامه های فرهنگی و هنری مختلف هم اجرا می شود. گردشگران تور باکو حتما از ایبن مکان زیبا بازدید کنند.